Grudzień, świąteczny szał i coroczny problem – jaki prezent sprawić przyjaciołom, członkom rodziny czy bliskiej osobie. Zazwyczaj kierujemy się zainteresowaniami, jednak niełatwo jest wybrać właściwy podarunek, jeśli nie znamy się na tym, czym interesuje się obdarowywany. Podobnie jest w informatyce!

W tym artykule postaramy się ukazać kilka ciekawych i przede wszystkim oryginalnych pomysłów na prezenty dla osób związanych z IT – od adminów dla mniej obeznanych w technologii osób 😋

Lista ta jest podzielona na trzy sekcje. Pierwsza z nich zawiera drobne prezenty za nieduże kwoty, idealnie pasujące na zbliżające się Mikołajki. Założyliśmy budżet do około 30 złotych. Druga z kolei to część najbardziej obszerna zawierająca doskonałe gadżety, którymi nawet my nie pogardzimy 😉. Kwota przydzielona tu powinna zamykać się do 100 złotych. Następna trzecia sekcja składa się z pomysłowych marzeń, czyli podarunków w kwocie znacznie większej niż poprzednie. Prezenty te są zdecydowanie przesadzone 😁. Na samym końcu znajdziecie dodatkowo podpowiedź czego nie kupować.

Prezent IT - co kupić informatykowi? Stolik z komputerem i tabletem podczas pakowania prezentów

Musimy jeszcze zaznaczyć, że ta lista jest silnie nacechowana subiektywizmem. Co za tym idzie – nie każdy informatyk będzie życzył sobie taki sam prezent. Przed obdarowaniem zalecamy delikatne podpytanie się obdarowywanego, czy nasz pomysł będzie trafiony. A więc – zaczynajmy!

Drobny prezent

Ta sekcja skupiać się będzie na drobnych, niewielkich gabarytowo i kwotowo podarunkach w sam raz jako dodatek do głównego prezentu, upominek na firmową wigilię tudzież jako prezent na Mikołajki. Przeznaczyliśmy tutaj około 30 złotych na pojedynczą rzecz – z jednym wyjątkiem.

Zabawny kubek

Kubek z napisem "Jestem informatykiem, taki error to ja zjadam na śniadanie"
Dobry nadruk to podstawa

Na początku założyliśmy, że gadżetów typu kubki, koszulki i skarpety nie podamy w tej liście, jednak niestety nie mogliśmy się oprzeć. Podczas kupowania kubka należy jednak uważać, by nie kupić czegoś oklepanego i nudnego. Nam udało się znaleźć kilka ciekawych pozycji 😊

Różnego rodzaju i wzoru kubków jest ogrom w internecie. Wystarczy tylko szybko poszukać. Nim jednak go kupisz dowiedz się, czy obdarowywany jest administratorem, programistą czy może kimś jeszcze innym, bowiem jest to podobne jak u lekarzy – jeden jest kardiologiem, a inny dentystą 😊 Koszt: około 20 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: kubek dla informatyka.

Spinki do mankietów

Spinki do mankietów z klawiszami Esc i Ctrl
Jaki to był skrót klawiaturowy?

Informatyk z reguły pracuje w biurze. A do biura czasem trzeba przyjść w garniturze, zwłaszcza na ważne spotkania. Na taki wypadek idealnym prezentem mogą wydawać się spinki do mankietów koszuli. W ten sposób ktoś, kto taki prezent otrzyma łatwo będzie mógł pokazać, że jest z działu IT. Koszt: około 20 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: spinki do mankietów dla informatyka.

Karta dla ninja-informatyka

Portfelowy ninja - karta z funkcją multioola
Portfelowy ninja!

Każdy informatyk czasem musi przykręcić lub odkręcić jakąś śrubkę. Nie zawsze może mieć przy sobie narzędzia. Taki prezent sprawi, że wystarczy mu portfel i zawsze da sobie radę. Taka karta ma wymiary zwykłej karty płatniczej, jest wykonana z metalu, ja również zawiera wiele różnych narzędzi: od kluczy nasadowych, przez śrubokręty, linijkę i otwieracz do puszek, po nóż do paczek i listów. Absolutny must have dla każdego techno-maniaka i nie tylko! Koszt: około 10 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: karta ninja.

Oryginalna mysz komputerowa

Nietypowa mysz komputerowa - zakładana na palec.
Jak to w ogóle działa?

Z zasady nie powinniśmy kupować sprzętu komputerowego, bo nie wiemy co będzie potrzebne. W tym jednak wypadku postanawiamy złamać tę zasadę! Ale tylko z jednego powodu – ponieważ ta mysz to niesamowicie ciekawy gadżet 😃. Wskaźnik na palcu zapewne działa podobnie jak standardowy touchpad w laptopach, jednak jest w tym coś urokliwego. Choć jest to nieco ryzykowny prezent jest szansa, że obdarowywanemu się spodoba i będzie tego po prostu używał na co dzień! Koszt: około 30 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: mysz komputerowa naparstek.

Zabawki na walkę ze stresem – Fidget Cube

Zabawka kostka na wyładowanie stresu.
Ile tu przycisków!
Xiaomi lepsze

Praca w IT obarczona jest dużym stresem. Terminy, klienci, ciągłe awarie, deadline… To tylko niektóre z problemów, na jakie narażony jest informatyk. Na radę temu spieszą zabawki zwane fidget cubes. Ich zasada działania jest dosyć prosta – w nieangażujący sposób pomagają wyładować stres poprzez klikanie czy przełączanie zawartych w zabawce elementów. Takie gadżety są niewielkie, mieszczą się do kieszeni i można ich niepostrzeżenie używać nawet na nie nie patrząc. Koszt: około 15 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: fidget cube lub Xiaomi MITU fidget cube.

Kamienne kostki do drinków

whisky w szklance z kostkami kamiennymi
Mmm… chłodny drink

Prezent na pograniczu sekcji drobnostek i zwykłych, porządnych podarunków. Są to specjalne kamienne kostki, którymi możemy chłodzić drinki nie rozwadniając ich. Zwykłe kostki lodu rozpuszczają się, przez co napoje mieszają się z wodą po kostkach. Te kamienne maleństwa można schować do zamrażarki i podawać do drinków, alkoholi, napojów i innych aby obniżyć ich temperaturę. W dodatku można je również użyć jako podgrzewające kamienie, bowiem wystarczy je chwilę ogrzać w piekarniku! Koszt: około 35 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: kamienne kostki do drinków.

Prezentowy zawrót głowy

Poniższa sekcja zawiera specjalnie wybrane przez nas (i subiektywnie ocenione jako “chcielibyśmy to mieć” 🤗) pomysły na podarunek, który będzie trzonem naszego prezentu, spodoba się i nie zostanie uznany jako “kupiony na szybko” lub “bez pomysłu”. Staraliśmy się wybierać pomysły oryginalne, ciekawe, łatwe do zdobycia i do około 100 złotych, a zarazem bez przesadnego oszczędzania, dlatego w większości będą one bliżej górnej granicy.

Etui organizer na kable

Organizer na kable
Kabelki, kabelki…

Każdy, kto obcuje z dużą ilością technologii posiada mnóstwo różnych urządzeń: komputery, laptopy, telefony… W związku z tym do każdego z tych urządzeń prawdopodobnie używa różnych kabli, kabelków, ładowarek i innych. Czasem ich ogrom przytłacza i ciężko jest znaleźć ten kabel, który akurat w tym momencie jest potrzebny. Rezultat jest taki, że w szufladzie lub torbie takiej osoby panuje zupełny bałagan i nie można nic znaleźć bez uprzedniego wyjęcia każdej pojedynczej rzeczy. Radą na to jest właśnie organizer na kable! O ile będzie odpowiednich rozmiarów uda się do niego zmieścić wszystkie przewody, czasem nawet kilka innych drobiazgów, a jeśli nie będzie zbyt duży zmieści się również do plecaka lub szuflady. I już – mamy porządek i wszystko łatwo znaleźć. Koszt: około 30 zł. Tak, to kwota kwalifikująca się do drobnych prezentów, ale przez użyteczność postanowiliśmy zostawić go tutaj. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: etui organizer na kable.

Filiżanki Ctrl Alt Del

Kubki Ctrl Alt Delete z Tacką

Ten magiczny skrót klawiaturowy do kontroli całego świata… albo chociaż komputera zna chyba każdy. Control, Alt i Delete to ikona informatyki. Zatem można sobie pozwolić na stwierdzenie, że takie kubki są zdecydowanie ciekawsze, niż standardowe kubeczki z nadrukiem. Wraz z nimi dodawana jest tacka, zaś same filiżanki są na tyle duże, że mogą być traktowane również jako miseczki. Do ciepłych napojów i posiłków na przykład w biurze: idealne! Koszt: około 35 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: kubki ctrl alt del

Ładowarka z kilkoma portami USB

ładowarka multi usb z 3 portami, 1x quickcharge, 2x 2.1A
Teraz można ładować!

Żyjemy w czasach, gdy każdy z nas potrzebuje ładować swoje inteligentne urządzenia praktycznie codziennie. Telefon, powerbank, zegarek czy słuchawki… Jak nakarmić swoje akcesoria nie zajmując wszystkich dostępnych w domu gniazdek? Wystarczy sprezentować ładowarkę z kilkoma portami USB. Przy kupnie takiej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ilość złącz USB (czyli ile kabli można do niej podłączyć i ile urządzeń na raz ładować) oraz natężenie prądu w jednym porcie wyrażone w amperach (A). To drugie kryterium jest proste: im więcej tym lepiej. Zalecamy jednak trzymać się z daleka od ładowarek 1A, bowiem współczesne telefony więcej energii zużyją, niż się naładują. Bezpiecznie jest szukać takich z cyferkami 2.1A lub 3A. Koszt: około 40 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: ładowarka 3x USB. Pod cyferkę “3” można dać dowolną, w zależności ile gniazd USB chcemy by ładowarka obdarowywanego miała.

Etui na okulary i soczewki kontaktowe

futerał na okulary z lusterkiem i sekcją na soczewki kontaktowe
Teraz widzę

Praca przy komputerze ma to do siebie, że często korzysta się przy nim z okularów lub szkieł kontaktowych. Nierzadko też informatycy mają po prostu wrodzoną wadę wzroku. Jeśli obdarowywany korzysta zarówno z okularów jak i soczewek kontaktowych na zmianę, możliwe że przyda mu się porządne etui na oba, aby móc bezpiecznie je przechowywać i transportować. Koszt: około 50 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: etui na okulary i soczewki kontaktowe.

Skarpety sushi

tacka ze skarpetkami (3 pary) wyglądające jak sushi
Surowe i ciepłe

Czy jest lepszy prezent niż skarpetki? Chyba każdy 😅. Ale zaufajcie nam – dla każdego fana sushi te skarpety to pełnowartościowy hit! Wyglądają świetnie i na pewno doskonale się sprawdzą jako podarunek dla niewybrednego miłośnika surowej ryby w wodorostach z ryżem. Koszt: około 60 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: skarpety sushi. Mniam! 😋

Powerbank z panelem solarnym

powerbank z panelem solarnym na prezent
Trochę słońca i mamy prąd

Czy jest coś gorszego, gdy w smartfonie braknie energii? Nie zawsze można mieć ze sobą ładowarkę albo gotowy do pracy bank energii. Za to taki solarny powerbank samoczynnie naładuje swoje ogniwa w słońcu, dzięki czemu będzie w pełni gotów na ratunek smart urządzeniom każdego technologicznego maniaka. Trzeba jednak nieco uważać, bowiem na rynku można trafić na mnóstwo bardzo wątpliwej jakości przedmiotów. Lepiej nie szczędzić w tym wypadku pieniędzy i nie kupić czegoś, co okaże się po prostu nie działać. Naszym zdaniem idealna cena: około 60 zł. Wtedy mamy pewność, że nie będzie to tandeta, a pełnowartościowy sprzęt. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: Powerbank solarny.

Fit opaska Xiaomi MiBand 2

czarna smart opaska xiaomi miband 2
A teraz trochę sportu

Każdy informatyk to gadżeciarz. Każdy z nas uwielbia nowinki technologiczne, sprytne rozwiązania i ciekawe urządzenia. Zwłaszcza te ostatnie. Xiaomi MiBand 2 to poprzednia generacja bardzo precyzyjnej, wygodnej i ładnej inteligentnej opaski, która pomaga noszącemu ją w aktywności fizycznej. Niby praca siedząca przy komputerze, ale jednak czasem warto się poruszać. Może to będzie dobry pretekst? Opaska ta łączy się poprzez Bluetooth ze smartfonem i potrafi pokazywać powiadomienia, godzinę, informować o nowych połączeniach i SMS-ach, a nawet uczyć się naszego snu by optymalizować jego długość i godzinę budzika! Koszt: około 80 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: Xiaomi MiBand 2. Jest też trzecia edycja tej fit-opaski, ale jej cena przekracza 100 złotych. Jeśli jednak ktoś uzna to jako dobry pomysł na prezent… Proszę bardzo 😉

Oryginalny zegarek binarny

Zegarek binarny diody LED - na prezent
Która godzina?

Jeśli jednak opaska do aktywności sportowej nie będzie dla obdarowywanego atrakcyjna, to już na pewno spodoba się mu (bądź jej) bardzo unikatowy i niespotykany zegarek binarny. Wzorów jest mnóstwo: od typowych zegarków binarnych, po takie jak przedstawiony na zdjęciu obok. Działa on na prostej zasadzie – zapala diody przy odpowiednich cyferkach i w ten sposób wskazuje godzinę. Wygląda ekstrawagancko i niecodziennie, a w dodatku świetnie komponuje się z garniturem i profesją kogoś, kto go miałby otrzymać. Zegarek ten będzie nie tylko doskonałą biżuterią. To bardzo praktyczny prezent, bowiem poza wskazywaniem czasu posiada również datownik i jest wodoodporny. Czarna bądź srebrna bransoleta, kolorowe diody… Po prostu typowy pomysł podany w nietypowy sposób. Dla nas: bomba 💣! Koszt: około 75 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: zegarek binarny. Prosimy jednak uważać, bo wzorów jest cała masa!

Siedem kamieni Aleksandra

siedem kamieni aleksandra - pomysł na prezent
Znajdź równowagę

Siedem kamieni Aleksandra to nietypowa ozdoba na biurko i jest to doskonały pomysł na prezent dla kogoś, kogo bardzo sobie cenimy. Nie jest to zwyczajna układanka, bowiem za jej powstaniem kryje się pewna historia. “Wymyśliłem je dla swojego syna Aleksandra, aby nauczył się cierpliwości oraz tego, że należy próbować wiele razy zanim coś się uda. Pięć lat trwało zanim klocki powstały w szopie mojego ojca na wsi”. Każdy egzemplarz jest inny i nie istnieją dwa takie same elementy. Klocki są wykonane ręcznie z drewna. Jaki jest tego cel? Nazwij siedem kamieni najważniejszymi dla siebie rzeczami. Następnie próbuj je poukładać, aby osiągnąć równowagę. Koszt: około 80 zł. Czego szukać w sklepie? Podajemy hasło: siedem kamieni Aleksandra – dosłownie.

Antykradzieżowy plecak na laptopa

Plecak antykradzieżowy czarny
Gdzie ten zamek?

Gdy często podróżuje się komunikacją miejską narasta obawa przed kieszonkowcami. Zwłaszcza specjaliści IT często mają ze sobą wiele drogich sprzętów, laptopa i inne cenne przedmioty. Zatem kolejną propozycją na dobry prezent jest plecak antykradzieżowy. Modele takowego można znaleźć przeróżne. Na co zwrócić uwagę: ukryte lub blokowane kodem suwaki, wodoodporność, wszyte zbrojenie chroniące przed rozcięciem, rozmiar (by pomieścił laptopa), pojemność, wygoda. Ten prezentowany na fotografii obok posiada dodatkowo przedłużacz USB, dzięki czemu można wewnątrz podłączyć powerbank, aby z zewnątrz korzystać z ładowarki. Dzięki takiemu prezentowi naszemu obdarowywanemu informatykowi już bit z komputera nie spadnie przez złego kieszonkowca. Koszt: około 90 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: plecak antykradzieżowy.

Gramofon

gramofon hykker vintage sound w kolorze cyan (morski)
To dopiero prawdziwa muzyka

Nowinki technologiczne? A może Twój informatyk ma jeszcze jakąś pasję? Jeśli to muzyka, to nie może być lepszego prezentu niż jedyny sposób na prawdziwe odtwarzanie słodkich dźwięków ulubionych zespołów i wykonawców! Gramofon daje możliwość słuchania muzyki z duszą. Oczywiście wysokiej klasy gramofony to koszt zdecydowanie wyższy, niż założony budżet, lecz kupno takiego wielozadaniowego, przenośnego gramofonu jakim jest Hykker Vintage Sound to gratka dla melomana. Wbudowane głośniki, możliwość odtwarzania winyli, USB, kart pamięci i sygnału AUX poprzez złącza RCA, funkcja zgrywania winyli do pamięci USB… A wszystko w bardzo ładnej, przenośnej walizce! Koszt: około 100 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: Hykker Vintage Sound lub inne gramofony.

Prezent na bogato

Jeśli uważacie, że ktoś, kogo chcecie obdarować zasługuje na zdecydowanie porządniejszy i droższy podarunek to zapraszamy do przedostatniej sekcji. Uwaga! Te prezenty na prawdę są drogie!

Dron DJI Mavic Air

Dron DJI Mavick Air z kontrolerem
Byle nie wleciał na dach lub drzewo

Dron z możliwością nagrywania to bardzo droga zabawka. Daje on jednak niesamowite możliwości dzięki kamerze i wielu, na prawdę wielu opcjach udogadniających lot. Zresztą różnych rodzajów dronów też nie jest wcale mało. Każdy ma swoje mocne i słabe strony. Podczas kupowania latającej kamerki warto zapoznać się z parametrami jej kamery, funkcjami oraz recenzjami. W Internecie jest ogrom recenzji i poradników, którego drona wybrać. My polecamy DJI Mavic Air przez jego stosunek jakości i możliwości do ceny. Koszt: około 3500 zł. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: DJI Mavick Air lub inny dron od DJI.

Elektryczna hulajnoga

Motus City XD

Najbardziej szpanerski / hipsterski sposób poruszania się po mieście i biurze to elektryczna hulajnoga. Szybkość, wiatr we włosach, wygoda… A jak zacznie padać zawsze można ją złożyć i wskoczyć do komunikacji miejskiej (upewnijcie się, że będzie miał też antykradzieżowy plecak!). Elektryczna hulajnoga to synonim wolności, tak jak kiedyś motocykle. Nie ma bardziej efektywnego środka transportu w zakorkowanym mieście. Niektóre elektryczne hulajnogi rozpędzają się nawet do 50km/h! Pamiętajcie o kasku i ochraniaczach. Koszt: około 1000 zł (Motus City XD), około 1900zł (Koowheel E1), około 2000 (Xiaomi MiJia). Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: Motus City XDKoowheel E1 lub Xiaomi MiJia. Tudzież inne elektryczne hulajnogi.

Konsola Nintendo Switch

Czemu to się odpina od ekranu?

Każdy programista marzy, by w biurze móc czasem odstresować się i z kumplem z biurka obok zagrać w coś niezobowiązującego. Jednak o konsole do gier ciężko w korporacjach. Tutaj pojawia się przenośna konsola Nintendo. Switch pozwala na grę w prawie każdym miejscu, a dzięki odłączanym padom istnieje możliwość grania w dwie osoby na jednym ekranie! Mała rzecz, a cieszy… W dodatku mnóstwo znanych tytułów i niewielki rozmiar to cechy, które dla każdego techno-maniaka są ważne. Przecież nikt nie będzie ze sobą nosić ogromnych gabarytów i mnóstwa kabli. Koszt: około 1700 zł plus zapewne niezbędne akcesoria i gry. Czego szukać w sklepach? Podajemy hasło: Nintendo Switch.

Coś więcej?

Prawdę mówiąc każdy nowoczesny gadżet technologiczny kosztuje swoje i w sumie prawie każda “zabawka” dla dużego informatyka będzie droga i sprawi ogrom frajdy. Bo to już tak jest: informatyk ma gdzieś tam w sobie swoje wewnętrzne dziecko.

A czego definitywnie nie kupować?

Tutaj pozwolimy sobie tylko opisać w paru zdaniach ten problem. Możliwe, że wyda się dobrym pomysłem, aby informatykowi kupić jakiś sprzęt komputerowy jak klawiatura, myszka, monitor czy nawet pada do gier (no bo komputery to do grania przecież). Niestety jest to bardzo zły pomysł. Tak samo kiepski pomysł jak kupowanie fanowi motoryzacji hamulców do auta nie wiedząc, jakim autem jeździ. Problem nie tkwi w geście czy złym pomyśle, a wyłącznie mniejszej wiedzy technicznej w danym temacie. Dlatego bardzo możliwe, że nie znając się na informatyce kupimy na przykład kartę graficzną, która okaże się być zupełnie nietrafionym prezentem. Dlatego można spokojnie zrezygnować z wszelkich technicznych i stricte zaawansowanych sprzętów nie znając się na tym. 

Podobnie złym pomysłem będzie kupowanie pamięci, dysków czy popularnych Pendrive’ów. Gwarantujemy, że każdy informatyk ma kilka lub kilkanaście pamięci USB w swojej torbie lub plecaku i kolejna do kolekcji nie będzie bardziej potrzebna ani częściej wykorzystywana. Również wszelkie licencje na oprogramowanie, a tym bardziej niszowe gry lepiej wyrzucić z głowy.

W tym wszystkim jednak jest pewna metoda, bowiem jeśli sam obdarowywany precyzyjnie wskaże, co by chciał dostać – problem z głowy. Choć i tu lepiej posłużyć się jego bezpośrednią radą, nawet niwelując efekt niespodzianki 😉.

Skoro już tu jesteś i szukasz pomysłu na prezent dla znajomego lub bliskiego informatyka zadbaj o swoje bezpieczeństwie w sieci i pomyśl o bezpiecznym i silnym haśle. Zapraszamy też na nasz fanpage na Facebook.


Gniewomir Depowski

Energiczny SysOp z zamiłowaniem do automatyzacji, bezpieczeństwa, Apple i muzyki. Szczęśliwy administrator systemów Unixowych. Równie chętnie pracuje w lini komend, jak i edytorze tekstu – pisarz z zamiłowania. Gitarzysta, wokalista, fascynat nowych technologii i motoryzacji.

Podoba Ci się?Zapisz się do newslettera

Juz nie pominiesz żadnego z naszych nowych wpisów! Zostaw nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię, gdy ukaże się nowy artykuł na naszym Bezpiecznym Blogu 💪